Na czym polega zakażenie meningokokami?

Na czym polega zakażenie meningokokami?

Jest to specyficzny rodzaj zakażenia wywołany bakteriami dwoinki, nazywane również meningokokami (łac. Nesseria meningitidis). Ich naturalną przestrzenią życiową są ludzkie jamy nosowo-gardłowe zdrowych osób, zwanych nosicielami i nie są w jakikolwiek sposób dla nich niebezpieczne. Do zakażenia dochodzi dopiero w momencie kontaktu osoby szczególnie podatnej na tego typu infekcje, z nosicielem, nie wykazującym jakichkolwiek objawów lub przez towarzystwo osoby chorej.

Meningokoki są przekazywane przez drogę kropelkową, na przykład podczas kaszlu, kichania lub podczas głębokiego pocałunku. Co ciekawe, typowy okres ujawniania się choroby wynosi od dwóch do dziesięciu dni, a potencjalnym chorym może być każdy, niezależnie od płci i wieku. Okazuje się jednak, że najczęściej podatne na tę chorobę są dzieci do piątego roku życia, oraz młodzież w okresie adolescencji.

Pomimo stosunkowo sporadycznego występowania, niekiedy bakterie dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mogą wywoływać ogniska epidemiczne, a nawet epidemie.


nazwa Flixonase Nasule daje do myślenia dbającym o własne zdrowie powstrzymaj rotawirusy