Sepsa, czyli niebezpieczne następstwo zakażenia meningokokami

Sepsa, czyli niebezpieczne następstwo zakażenia meningokokami

Już samo słowo „sepsa” wzbudza w nas lęk i niedowierzanie, a gdy w telewizji lub radio usłyszymy, o tym, że ktoś ciężko na nią zachorował, to od razu dziękujemy Stwórcy za to, że to nie nas spotkało. Jest to choroba, która bezpośrednio wiąże się z zakażeniami związanymi z bardzo groźnymi bakteriami nazywanymi meningokokami. Jej przebieg polega na ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, wywołanej zakażeniem, którego głównym celem okazuje się ludzki krwioobieg.

Okazuje się, że pierwotne źródło bakterii znajduje się wewnątrz wielu ludzi. Nieświadomi zagrożenia, jako nosiciele, przenoszą drogą kropelkową miliony bakterii, na co dzień gnieżdżące się w ich nozdrzach, górnych drogach oddechowych, a nawet w uszach.

Zachorowanie na sepsę jest o tyle poważne, gdyż przebiega z reguły błyskawicznie, a zbyt późne rozpoznanie nie rokuje zbyt dobrze, co w konsekwencji uniemożliwia wyleczenie pacjenta. Ponadto oprócz upośledzania poszczególnych narządów, w chwili gdy organizm zaczyna się mocniej bronić, to atakujące bakterie, będące źródłem choroby, prowadzą do poważnych zapaleń naczyń krwionośnych.

Parodontax Classic